Gaz w Polsce, handel surowcem – co powinniśmy wiedzieć?

Gazownictwo wiąże się z dużymi firmami, które mają koncesję na sprzedawanie tego surowca. Kto może sprzedawać i obracać gazem ziemnym w naszym państwie? Czy gaz ziemny w Polsce to sposób na zbicie kapitału, czy jednak ograniczony koncesjami państwa rynek, na który wejść mogą wyłącznie nieliczni?
Sprzedaż gazu, czyli jak zrobić wielki biznes?Temat gazu, a dokładniej cen za ten surowiec, konieczny w codziennym życiu (napędza samochody, stosuje się go w kuchenkach, termach, palnikach, spawach itp.) budzi dużą dyskusję. Patrzymy z podwójną uwagą na biznesmenów, którzy wchodzą w sektor gazowy jako pole swojego biznesu.

Obrót rosyjskim gazem
Rury gazowe
Napisał: Bill Smith
Na podstawie: http://www.flickr.com
Z perspektywy międzynarodowej najbardziej razi nas istotna zależność w imporcie gazu ziemnego od Rosji. Jak większość krajów byłego bloku wschodniego jesteśmy niemal uzależnieni od wschodniego sąsiada jeśli chodzi o zasoby gazu i ropy naftowej. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy mówić niemal o monopolu rosyjskim na polski gaz. Dziś byłoby to nadużycie – gdyż mamy podpisane umowy z innymi państwami, z których importujemy ten surowiec i nie jest silny przy nim gaz ziemny w Polsce - mamy jednak parę dobrych firm na rynku. Monopolista od ponad trzydziestu latGospodarka wolnorynkowa pozwala Polakom na zmianę dostawcy gazu, niezależnie czy mówimy o kliencie indywidualnym, czy biznesowym. Haczyk w tym, że lakoniczność tego stwierdzenia brzmi jak konstytucja.

Czy Twoim zdaniem publikowany artykuł zawiera pożyteczne dane? Jeśli tak, to zobacz także pomocne materiały (http://urbanski.pl/mieszkania-torun/ul-wodociagowa-17b), które są niezwykle pasjonujące.

Szczytne hasło ma się zdecydowanie inaczej do praktyki. Ta zaś wskazuje jednego głównego rozgrywającego na rynku gazowym. Polska Grupa Naftowa i Gazowa (PGNiG), utworzona jeszcze w stanie wojennym, a więc w dawnym ustroju gospodarczo-politycznym, jest dziś spółką akcyjną, której kluczowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Mając państwowe, to jest: nieograniczone, zasoby finansowe „na wezwanie” nie dziwi fakt ogromnej dominacji spółki na rynku. Blisko 7 mln osób fizycznych oraz firm w Polsce korzysta z usług PGNiG.

Sieć dystrybucyjna przekracza 100 tysięcy kilometrów rurociągów. Zaangażowani w sprzedaż surowcami, najczęściej dorobieni już z pewnymi fortunami biznesmeni, planują uczynić rynek sprzedaży gazu bardziej otwartym. Wszak samo już wejście na ten rynek wymaga bardzo dużego kapitału, a ponadto … dobrych kontaktów z rządzącymi.

Sprawdź dobre www (http://www.zstgroup.pl/?page_id=38)! Tam oczekuje na Ciebie nowa fantastyczna dawka informacji na interesujący Cię wątek. Po sporo szczegółów kliknij w ten link.

Duon, Handen, Energa – oto przykładowe firmy, posiadające koncesję na sprzedaż gazu w naszym Państwie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 17:10:24
Tagi: surowiec, zasoby gazu, Polska Grupa Naftowa i Gazowa