Przemiana kosztownej energii elektrycznej w oszczędną energią słoneczną

Kolektory słoneczne to systemy, w których energia słoneczna jest przekształcana w ciepło grzejące płynący nimi płyn. Możliwość zastąpienia drogiej energii elektrycznej w darmową energią słoneczną to nęcąca perspektywa.


Z tej przyczyny Polacy coraz częściej korzystają z tej możliwości.


Płaskie kolektory słoneczne to ułożenie drobnych rurek, bądź kanałów wykonanych z profili przytwierdzonych do metalowej płyty pokrytej osłonką selektywną - szukaj płaskich kolektorów słonecznych. Konstrukcja jest umieszczona w obudowie, jaka ma powstrzymywać utraty ciepła i zabezpieczać kolektor przed defektami, a jednocześnie nie utrudniać przenikania promieniowania słonecznego do wnętrza. Od formy materiałów i dokładności skonstruowania zależy sprawność kolektora, a zatem również ilość energii, jaką przekaże do instalacji przy ustalonej nawierzchni.


Zapotrzebowanie na ciepło w budynku jest przeróżne, w związku z tym konieczne jest magazynowanie przekazywanej przez nie energii. Do przechowywania wody podgrzewanej ciepłem z kolektorów słonecznych potrzebny jest zaizolowany termicznie zasobnik cwu - znacznie więcej na stronie Im obszerniejszy pojemnik, tym obszerniejsza powinna być przestrzeń kolektorów, aby zdołały zapewniać ciepło w wielkości koniecznej do ogrzania całej jego ilości do koniecznej temperatury.


elewacja
Na podstawie: http://www.flickr.com


Panujące w Polsce warunki raczej nie służą wykorzystywaniu kolektorów do zasilania instalacji grzania wnętrz.


Standardowe rozstrzygnięcia służą głównie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, czyli płynącej do kranów. Instalatorzy są jednak w stanie stworzyć system mogący służyć również do wspomagania instalacji centralnego grzania.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 14:55:59
Tagi: materiał, blok, rozwiązania, przestrzeń, zbiornik