Techniki zastosowań kruszywa budowlanego w przemyśle

Pomimo coraz prężniejszego rozwoju technologii budowlanych i przemysłowych ciągle warte uwagi są takie rozwiązania, które bazują na surowcach naturalnych i których historia ma wiele lat. Częstokroć okazuje się nawet, że to właśnie rozwiązania starsze, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przebrzmiałe, mają istotne walory (dzięki którym wygrywają z nowoczesnymi rozwiązaniami), ja np. niewielkie koszty eksploatacji czy prostota budowy, która wyklucza stosowanie drogich podzespołów i eliminuje potrzebę korzystania ze wsparcia wysoko wyspecjalizowanych fachowców. Jak się okazuje, jednym z materiałów, który nieustannie ma przed sobą świetną przyszłość, jest żwir w rozmaitych odmianach. Spróbujemy się więc przyjrzeć, jak obecnie wykorzystuje się to kruszywo.


Fundament pod budowę domu jednorodzinnego
Napisał: sscornelius
Z zastosowaniem żwiru (polecamy stronę http://screenpol.com.pl w wolnej chwili) spotkać się możemy głównie na stadionach sportowych, gdzie żwir suszony wykorzystywany jest jako powierzchnia na boiskach bądź kortach tenisowych (np. na boisku do piłki nożnej umieszcza się go pod trawą – jest to rozwiązanie dość tanie, żwir świetnie umacnia murawę i jednocześnie przepuszcza wodę). Kiedy myślimy nad budową boiska warto wiedzieć, że żwir jest materiałem stosunkowo niedrogim, a dodatkowo wiele dystrybuujących go firm w ramach większego zakupu zapewnia transport .


Mechanizm uszlachetniania piasków polega na wymyciu z nich zanieczyszczeń i segregacji na poszczególne frakcje. W stanie wilgotnym, od razu po hydrosegregacji, ma wykorzystanie do produkowania wszelakiego rodzaju betonu, zapraw murarsko-tynkarskich, drobno- i wielkowymiarowych produktów betonowych prefabrykowanych. Piasek budowlany i piasek suszony są elementem do mas bitumicznych wykorzystywanym do nawierzchni szlaków komunikacyjnych i płyt lotniska


Następnym ważnym zastosowaniem materiału tego rodzaju są gruntowe wymienniki ciepła, w których podstawowym składnikiem jest żwir płukany. Wymienniki takie są sprawdzonym od lat rozwiązaniem na zapewnienie obniżenia kosztów ogrzewania pomieszczeń – do budynku dostarczane jest wstępnie ogrzane powietrze, które dodatkowo jest odpowiednio nawilżone i przefiltrowane z różnego rodzaju nieczystości, a przy tym latem dodatkowo ochładza. Konstrukcja takiego urządzenia jest niezwykle prosta – izolowany termicznie żwir jest naturalnym filtrem, przez który przepuszczane jest powietrze. Zazwyczaj umieszcza się go pod ziemią na niedużej głębokości (ok. 1m), jednak samego żwiru należy wysypać dużo (zwyczajowo zajmuje on powierzchnię ok. 10 m).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 14:55:54
Tagi: żwir, piasek, materiały