W jaki sposób można dbać o zwiększenie oszczędzania ciepła w wielorodzinnych budynkach.

Osoby które mają prywatny dom wiedzą bardzo dobrze, jak dużo ich wynosi ogrzewanie, jednak nieco odmiennie będzie przy mieszkańcach bloków wielorodzinnych. Oni najczęściej mają gdzieś tę opłatę schowaną w czynszu, i wielu ludzi nie wie nawet dokładnie, na jakim poziomie się ona kształtuje. Poza tym jeśli opłata jest wyliczana na podstawie wielkości lokalu, a nie faktycznego zużycia, to praktycznie wcale zachęcać to nie będzie do tego, aby w jakiś sposób kontrolować to, co się dzieje z ogrzewaniem w domu. Lecz w ostatnich latach kładzie się rosnący nacisk na to, aby te kwestie uporządkować kwestie, szczególnie jeśli chodzi o bardziej dokładne rozliczenia mieszkańców. W sytuacji, gdy płaci się od wielkości mieszkania, to osoby mające duże lokale będą ponosić znacznie większe koszty, mimo że często zużywają dużo mniej ciepła. Poza tym taka forma opłat w żadnym wypadku nie będzie motywować do tego, żeby ciepło oszczędzać, bo w końcu nikomu na tym nie będzie zależało, jeśli na nic się to nie przełoży.


wizja - dom
Napisał: Daniel Jolivet
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dlatego też w wielorodzinnych budynkach coraz chętniej wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia które służą do faktycznego policzenia zużytej energii cieplnej. Jeżeli chce się wiedzieć dokładniej, ile ciepła było wykorzystane przez konkretny lokal, to konieczne do zastosowania będą ciepłomierze (pełna analiza) (Ciepłomierze BMETERS). Jeszcze całkiem niedawno z ciepłomierzami było sporo kłopotów, gdyż ze względu na sposób mierzenia dawały czasem nieprawidłowe wyniki. Jednak w ostatnich latach stosuje się nowoczesne ciepłomierze cyfrowe, które mają oprócz dokładnej rejestracji poboru ciepła również szereg innych pożytecznych funkcjo. Jeśli z jakiś powodów nie będzie możliwości na dokładne zmierzenie zużycia energii w poszczególnych lokalach, ale chciałoby się wiedzieć, jaki jest udział tego zużycia, to wykorzystuje się inne urządzenia.


W takich przypadkach najczęściej wykorzystywane są podzielniki - (sprawdź podzielnik kosztów ogrzewania) kosztów ogrzewania - link do strony. Nie są one licznikami ciepła, tak więc nie będą musiały przechodzić całej ścieżki legalizacyjnej, a ich najważniejszym zadaniem jest wyznaczenie, ile poszczególne mieszkanie zużywa energii.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 13:31:50
Tagi: dom, mieszkanie, lokale, czujniki, koszt