Nim rozpoczniemy budowę nowego budynku

Każdy dom będzie tak solidny jak jego fundamenty. Ażeby móc zbudować fundament trzeba najpierw zbadać podłoże. Dane, które uzyskamy po zbadaniu podłoża umożliwią nam określenie obciążeń, co z kolei jest podstawą do właściwego zaplanowania fundamentów budynku. Jednakże bywają grunty, jakie są mało ścisłe albo słabe
.

grunt
Napisał: Dimitris Siskopoulos
Na podstawie: http://www.flickr.com
Posadowienie domu na podobnym obszarze wykonalne jest po uprzednim wzmocnieniu gruntu. W zależności od rozmiarów domu jak też obciążeń, jakie wywrze na podłoże, stosuje się rozmaite sposoby wzmocnień.

Najprostszym sposobem na wzmacnianie gruntów piaszczystych pod niedużymi i lekkimi domami jest nawilżanie gruntu niedużą ilością wody i bicie go ubijakami mechanicznymi albo ręcznymi. Gdy nośność podłoża jest zbyt mała, a wynika to z wilgoci gruntu, to można zagęścić go drobnymi kamykami bitymi warstwami. Zagęszczanie gruntu tym sposobem wymaga zrealizowania hermetycznych ścianek dookoła zagęszczonego odcinka. Więcej na .

Słabe podłoża miałkie możemy zagęścić iniekcjami z cementu (można stosować też inne spoiwa budowlane - więcej informacji). Do tego celu wbija się na stosowną głębokość w grunt stalowe rury, do jakich kanałami z gumy wpuszcza się pod dużym ciśnieniem ciekłą zaprawę cementową. Zaprawa cementowa zapełnia obszary międzycząsteczkowe w podłożu, wzmacniając jego szczelność jak też odporność. W analogiczny sposób wzmacnia się grunty metodami chemicznymi, wdrażając do podłoża związki zawierające szkło wodne bądź polimery.


Wzmacnianie gruntów strategią Jet Grounting (zobacz tutaj). Strategia ta polega na mieszaniu gruntu z zaczynem normującym wtłaczanym strumieniowo pod wielkim ciśnieniem (300 bar). Można w ten sposób wzmocnić wszelkiego typu podłoża: organiczne, namuły, luźne piachy o różnej granulacji jak też podatne grunty ścisłe. Zastępuje ściany szczelinowe. W pierwszej fazie wzmacniania, żerdzią średnicy 88,9 mm, drąży się podłoże - zgarnij rabat na nawierzchnie parkowe -> http://interchemol.com.pl/produkty/nawierzchnie-poliuretanowe/na-sciezki-i-podjazdy - do głębokości zaplanowanej w projekcie. W trakcie nawiercania stosuje się płuczkę wodną czy bentonitową. Ciecz tłoczona pod ciśnieniem znacznie upraszcza wiercenie. Po osiągnięciu żądanej głębokości rozpoczyna się strumieniowe tłoczenie zaczynu przez dysze ulokowane w spodniej części żerdzi. W trakcie zastrzyków grunt zostaje rozdrabniany oraz mieszany z zaczynem.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-12 16:19:47
Tagi: fundamenty, rury, podłoże, grunt, ubijaki, dysze