Rachunek za gaz ziemny - za co tak istotnie płacimy?

Najogromniejszym dostawcą gazu ziemnego w Polsce jest PGNiG, to znaczy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Z gazu ziemnego korzysta w dzisiejszych czasach kilkanaście milionów jednostek na terenie Polski. Gazu wykorzystujemy do gotowania, podgrzewania wody, niektórzy posiadają także ogrzewanie na gaz, skrótowo mówiąc, gaz jest nam potrzebny do życia i w naszych domach korzystamy z niego każdego dnia. Gaz ziemny jest szacowany za metr sześcienny, chociaż ceny gazu zdołają się różnić w zależności od regionu lub grupy taryfowej.

palnik gazowy
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Przeciętna stawka za gaz ziemny na terenie Polski to około 1,30 a 1,30 złoty, nie jest więc to relatywnie duży koszt - ogrzewanie gazem. Jednakże nie wszyscy płacą niewielkie rachunki za gaz. Jeśli w naszym domu na gaz posiadamy tylko kuchenkę, to koszta mogą być istotnie niewielkie. W 50metrowym mieszkaniu przy czteroosobowej rodzinie rachunki za gaz zdołają wynieść nawet do 10-15 złotych co miesiąc. Niewątpliwie koszta te nie są wielkie. Niemniej jeżeli w naszym domu mamy nie tylko kuchenkę gazową, lecz również gazowe ogrzewanie czy wodę podgrzewaną na gaz - wtedy musimy liczyć się ze sporo wyższymi rachunkami nawet do kilkuset złotych co miesiąc.

Jak już napomknęliśmy na ceny gazu mają oddziaływanie także grupy taryfowe. Dzisiaj zdołamy wyróżnić trzy taryfy - W1, W2 oraz taryfę W3. Im niższą taryfę mamy, tym mniejszy rachunek za gaz zapłacimy. Jeśli zużywamy znaczną ilość gazu, wtenczas obowiązują nas ceny spośród wyższej taryfy, jeżeli używamy niewiele gazu - wówczas płacimy za gaz z taryfy najniższej, inaczej W1.

Pożądane byłoby zorientować się jaką taryfę mamy. Jeśli za gaz płacimy sporo, możemy zastanowić się nad jego oszczędzaniem. Krótsze kąpiele, mniej pichcenia na kuchence gazowej albo mniejsze ogrzewanie zdoła spowodować, iż uda nam się przejść do niższej, tańszej taryfy, co wartościowo wpłynie na nasz rachunek za gaz. Oprócz zużycia i opłaty taryfowej opłacamy też abonament za gaz. Jest to cena, jaką ponosi każdy z nas, z racji tego, że gazownia po prostu zaopatruje nas w gaz. Ponadto nasz rachunek za gaz obejmuje też zapłatę sieciową stałą oraz zmienną. Zapłata sieciowa stała to opłata za utrzymanie sieci, zaś zmienna - za dostarczanie gazu, który posiada scharakteryzowane właściwości i parametry.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-04-02 01:01:49
Tagi: dom, ogrzewanie, cena, PGNiG