Techniki cięcia stali – jakie rozwiązania są obecnie dostępne na rynku i które z nich charakteryzują się największym zainteresowaniem?

Stal jest obecnie powszechnie stosowana i posiada bardzo wiele zastosowań. Produkowane są z niej przedmioty codziennego użytku, gdyż wtedy cechują się trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wymagana jest jednak jej odpowiednia obróbka, co dzięki bogatemu wachlarzowi oferowanych metod, nie powinno sprawić dużych problemów. Jakie techniki cięcia stali są obecnie najbardziej popularne?

stal
Napisał: Elliott Brown
Na podstawie: http://www.flickr.com
Chętnie stosowane są metody skrawające. Dzięki nim szybka obróbka stali jest naprawdę łatwa oraz skuteczna. Podczas cięcia skrawającego użytkowane są zazwyczaj piły, zarówno uzębione, jak i nieuzębione. Świetnym rozwiązaniem jest ponadto cięcie termiczne tlenem. Cięcie wymaga wykorzystania gorącego gazu, dzięki któremu stal (polecamy stal odporna na korozję) jest doprowadzana do odpowiedniej temperatury. Po jej podgrzaniu wskazane jest skierowanie strumienia tlenu, który ją tnie w określonych miejscach. Naturalnie, wybierając tę technikę trzeba mieć przede wszystkim na uwadze skład stali i jej grubość. Najczęściej metoda cięcia termicznego strumieniem tlenu jest stosowana przede wszystkim w przypadku stali węglowych. Na pewno sprawdzi się ona też w cięciu tak zwanych stali niskostopowych. Nie jest z kolei polecana gdy planuje się cięcie stali nierdzewnych.konstrukcja ze stali
Napisał: Philippe Put
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ponadto, w cięciu stali stosowana jest charakteryzująca się ogromną popularnością metoda łukowa, która posiada dużo odmian, jak warto przeczytać. Jedną z nich jest cięcie blach laserowo. Laser (polecamy bth niepołomice) ogólnie jest dzisiaj dość często wykorzystywany także w innych branżach, między innymi medycynie estetycznej. Pozwala on nie tylko na szybkie przecięcie blachy, jest bowiem nadzwyczaj precyzyjny, z tego powodu prościej jest uzyskać odpowiedni kształt. Podstawową zaletą laserów jest fakt, że są one stosowane do cięcia w zasadzie wszystkich rodzajów blach.

Niezbędne jest wyłącznie dobranie do cięcia konkretnego gazu. W ramach techniki łukowej wyróżnia się także cięcie plazmowe, z wykorzystaniem łuku plazmowego. Cięcie plazmowe zapewnia bardzo dużą prędkość. Trzeba jednak pamiętać, że podczas tego procesu jednocześnie jest produkowana duża ilość dymu. Generalnie, stal jest obecnie poddawana różnym rodzajom obróbki, a dopasowanie najlepszej metody zależy przede wszystkim od jej rodzaju.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-04-13 20:21:43
Tagi: cięcie, metoda, kształt