Kiedy sporządza się najwięcej umów dotyczących wynajmu mieszkania

Na pytanie, w których miastach wynajmuje się największą liczbę mieszkań, odpowiedź jest oczywista: w dużych. Polskie miasta akademickie, czyli Wrocław, Warszawa czy Kraków, każdego roku witają przyjeżdżających po wakacjach studentów, a także nowo przybyłych, dopiero co po maturze 1-roczniaków.
Kiedy dodamy do tego ludzi, którzy przyjeżdżają żeby szukać pracy ilość szybko się zwiększa. I tak od lat.osiedle
Napisał: Włodarzewska S.A.
Na podstawie: Włodarzewska S.A.
W dużych miastach są pewne demograficzne wahania. Pierwszy ma miejsce na początku lipca, kiedy punkty miasta, w których są ośrodki studeckie nagle pustoszeją. Drugi jest widoczny na początku października, kiedy jest na odwrót – studentów przybywa i przybywa. Później widać ich w miejscach, gdzie można się zabawić, okupują przystanki, dworce, perony, tłoczą się w autobusach i tramwajach. Jest więcej samochodów na ulicach, ponieważ niektórzy z nich posiadają własne cztery kółka. amatorów jednośladów także wydaje się więcej.

Skandynawia we wnętrzu
Napisał: Pracownia Anny Koszeli
Na podstawie: Pracownia Anny Koszeli
Zdecydowanie większy ruch jest także na rynku nieruchomości. Oczywiście, poszukiwanie lokum zaczyna się wcześniej, już podczas przerwy semestralnej, a niektórzy, jak na przykład studenci wyższych lat studiów mają już swoje mieszkania. niemniej jednak, choć niż demograficzny jest obecnie wyraźny (jeszcze kilka lat temu mieszkań w wielu miejscach, np. we Wrocławiu, brakowało), to jednak najemcy nie mają, na co się skarżyć. Oczywiście podwyższony podaż to niższe ceny, lecz dalej są na wysokim poziomie. Warto zauważyć, iż kilka lat wcześniej, gdy popyt znacznie przewyższała podaż ceny za pokoje były horrendalnie wysokie.


Kiedyś większość mieszkań była wynajmowana ”na lewo”, czyli bez spisywania umów najmu. Nie tłumacząc takich praktyk warto jednak przypomnieć, iż w dużej mierze odpowiedzialny był za to niemały podatek od wynajmu. Obecnie, gdy jest on zdecydowanie nieduży wielu ludzi zgodnie z prawem zawiera umowę najmu, która jest powszechnie dostępna w Internecie. Wystarczy wyszukać hasło: wzory umów najmu, żeby dostać przykładowy wzór (schematy umów wynajmu).

Niewątpliwie zawsze znajdą się tacy, którzy nie będą zawierać żadnych umów. No cóż, jeśli „natną” się na osobę niezbyt kulturalną, a do tego taką, która nie będzie się chciała wyprowadzić to mogą mieć przykrą niespodziankę. W umowie figuruje zapis, że na przykład jest miesięczny czas wypowiedzenia, a bez umowy… no niestety. Nie ma umowy, więc ktoś może dosłownie zająć nam mieszkanie, a paradoksalne jest to, ze sami takich ludzi wpuściliśmy do siebie. I co wtedy?

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-04-19 12:42:40
Tagi: mieszkanie, rynek nieruchomości, umowa, Wypowiedzenie, cena, aglomeracja, wzory umów najmu