Jakie są kłopoty z poprawnym definiowaniem kosztów ogrzewania i z czego biorą się te problemy?

Kłopoty z rozliczeniem kosztów ogrzewania za pomocą podzielników zdarzają się dość często. To różne problemy, najczęściej zaś chodzi o działanie lokatorów, zbyt wielkim oszczędzaniem, kombinowaniem, czasami może to też być zbyt duże zużycie ciepła. Pomimo, że podzielniki kosztów ciepła są w użyciu już bardzo długo, to ich użytkowanie sprawia kłopoty, jakie rodzą nieporozumienia pomiędzy administratorami a właścicielami mieszkań, w których są te urządzenia. Co warto wiedzieć na ten temat?


licznik wody
Napisał: blu-news.org
Na podstawie: http://www.flickr.com
Podzielnik kosztów ogrzewania musi być dostosowany do warunków naszego budownictwa. Jak to zdefiniować? Nasze budownictwo (apartamenty na sprzedaż niechorze) odznacza się czasami niezbyt odpowiednią jakością izolacji ścian wewnętrznych, które oddzielają poszczególne lokale. Są również braki izolacji pionów grzewczych które są prowadzone na zewnątrz ścian. To właśnie najistotniejsza przyczyna przepływów między różnymi mieszkaniami o różnej temperaturze, a również niezarejestrowanych zysków ciepła, pochodzących od pionów grzewczych.

Nieziemsko atrakcyjny tekst, nieprawdaż? Jeśli też masz takie zdanie, to wejdź tu i przeczytaj tutaj (https://www.zawiesiawroclaw.pl/category/wciagarki-lancuchowe) wszystkie informacje.



Ogólnie wyznaczanie indywidualnych kosztów ogrzewania lokali w danej lokalizacji, w jakiej mieszka wiele rodzin definiuje artykuł 45 a ust.9 ustawy Prawo energetyczne. Regulacja tego typu określa wybór takiego sposobu rozliczania, która zapewnia ustalanie opłat w sposób właściwy zużyciu ciepła na ogrzewanie. W sumie to podzielniki kosztów ogrzewania rejestrują ciepło z grzejników do lokalu - . Nie jest to jednakowoż równoznaczne z ilością ciepła, jaka jest niezbędna, żeby ogrzać taki lokal.

Ciepło prowadzone do budynku przez sieć miejską, które koszty powinniśmy rozdzielić, dochodzi 3 drogami: przez grzejniki, z sąsiednich lokali i piony grzewcze. Najmniej problematyczne definiowanie takiej ilości to wymóg dodatkowego pomiaru temperatury wewnątrz mieszkania. W sytuacji zastosowania do podziału kosztów ogrzewania podzielników, jesteśmy w stanie zdefiniować tylko ilość energii z grzejników. Natomiast, 2 pozostałe źródła energii (wspomniane ciepło z pionów i z sąsiednich lokali) nie jest zarejestrowane.


licznik wody
Napisał: Thomas Kohler
Na podstawie: http://www.flickr.com
W ten sposób, gdy suma energii cieplnej, jaka pochodzi z pionów i z pozostałych lokali, przekracza ilość energii z grzejników, to rozliczanie kosztów ogrzewania lokali jedynie za pomocą odczytu ciepłomierzy, może wskazywać na absurd. Dlatego też należy pamiętać o tych czynnikach. To pozwoli lepiej nam pojąć, czemu stan faktyczny czasami jest zupełnie różny od wskazywanego, to umożliwi także podejść do tematu bardziej konstruktywnie, eliminując ewentualne błędy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-05-20 20:28:34
Tagi: błędy