Jakim sposobem odpowiednio wykorzystać deszczówkę.

Bez przerwy na nasze domy i ogrody spadają setki litrów wody, jaka później wsiąka w glebę, paruje lub spływa w niżej położone miejsca. W naszym klimacie opady są dość częste i czasem są obfite, lecz zdarzają się również miesiące bez deszczu, podczas których ziemia i rośliny mogą dość mocno wyschnąć. Jak okazuje się jednak, można tanim kosztem zgromadzić pewną część spadającej w czasie deszczu i użytkować ją w okresie, gdy opadów brakuje.

plastikowy zbiornik na deszczówkę
Napisał: Michael Coghlan
Na podstawie: http://www.flickr.com
Głównym wykorzystaniem deszczówki stało się podlewanie ogrodów oraz trawników. Woda taka nie ma w sobie licznych związków chemicznych, które można znaleźć w wodzie z sieci wodociągowej, w tym bardzo nielubianego przez większość roślin chloru.

Jeśli poszukujesz czegoś wyjątkowo porywającego na podnoszony w tym poście temat, to kliknij i spójrz na tekst (https://dzwigmar.pl/uslugi.html) tamtego artykułu!

W większych miastach może mieć nieco zanieczyszczeń zebranych z powietrza, lecz tak czy inaczej właśnie w takiej samej postaci pada ona podczas opadów. Następnym wykorzystaniem zebranej podczas opadów wody jest mycie samochodów, ponieważ nie będzie zostawiać zacieków na karoserii, zwiększająca się liczba ludzi wykorzystuje również ją w toaletach do spłukiwania muszli klozetowych.

zdobiona rynna na deszczówkę
Napisał: Jnzl's Public Domain Photos
Na podstawie: http://www.flickr.com
Za używaniem deszczówki przemawia przede wszystkim ekonomia. Jeden metr wody z wodociągów to koszt przynajmniej kilku złotych, a na jednorazowe podlewanie ogrodu potrzeba będzie niekiedy takich metrów kilka.

Ten odnośnik do serwisu jak zamontować bramę przesuwną kieruje do niesamowicie ciekawej strony, która zawiera równie intrygujące informacje na omawiany wątek.

W skali miesiąca może to dać kilkadziesiąt złotych wydanych na samo podlewanie, a za zebraną z opadów wodę nic się przecież nie płaci.

Co prawda zbiornik na wodę deszczową jest jakimś wydatkiem przy budowaniu instalacji, lecz koszt jego najwyższy nie jest, a oprócz tego będzie to zakup na wiele lat użytkowania. Najbardziej popularne stały się pojemniki zrobione z porządnego plastiku. Porównując je z metalowymi nie ma przy nich problemów ze rdzewieniem, a sama woda długo utrzymuje odpowiedni poziom czystości. Zbiorniki takie mogą być wewnętrzne lub zewnętrze, niekiedy są wyposażone w dodatkowe akcesoria takie jak pompy, wydruki czy układy uzupełniające.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-07-24 08:09:59