Sytuacje kiedy warto znaleźć profesjonalnego geodetę

Porównywalnie do nauki fach geodety wymaga zainwestowania dużych kosztów. Dopiero zaczynający, żeby żyć przyzwoicie, często dorabiają po pracy w całkowicie innych zawodach. Część próbuje swoich sił w dłuższej perspektywie, stawiając na niełatwe początki za niskie wynagrodzenie.


Geodeta, teodolit
Napisał: http://www.freeimages.com
Na podstawie: http://www.freeimages.com
Inaczej wygląda otoczenie wokół tej uznanej jeszcze niegdyś profesji. Na rynek wstępuje kolejna masa wykwalifikowanych geodetów z tytułem magistra. Bogate w oferty i propozycje zleceń są możliwości które dają uczelnie. Ogłaszają je też branżowe portale, czy akademickie biura pracy.

Maturzyści stawiający na geodezję jako kierunek mają dziś do wyboru wszystkie większe miasta kraju. Uczelnie już wykształciły i wydadzą w kolejnych okresach następne liczne rzesze geodetów. Tak samo jak w wielu pokrewnych zawodach - tzw. fachowych (kartograf, elektrotechnik, ale też lekarz czy operator kamery) rynek nie jest w stanie zapewnić godziwych umów i płac. Nawet dobry dyplom uznanej krakowskiej czy warszawskiej akademii nie gwarantuje sukcesu, choćby w dalszej perspektywie. Tak samo kolorowo nie kreuje się sprawa zarobków w geodezyjnej branży. Warunki pracy i cięcia kosztów są nagminnie przypominane przez znawców tematu.

Geodeta pracuje przy pomiarach i planowaniu przedsięwzięć budowlanych. Jego zawód ma szczególne znaczenie w początkowej fazie, kiedy jeszcze nie stoją filary hal, sklepów, boisk czy budynków mieszkalnych. Dobry fachowiec-geodeta jest w stanie pracować w miejscach, różniących się ukształtowaniem. Specjalistyczne pomiary gruntów umożliwiają geodetom precyzyjne stworzenie szkicu map - . Geodeci na szybko rozpoznają nierówności terenu, pod uwagę biorą także kulistość Ziemi. Absolwent geodezji i kartografii ma poniekąd pokrewne zdolności - z dziedziny kartografii. Zanim przekują się one na godziwe płace, młodzi muszą latami czekać – szczególne gdy chodzi o rozpoczęcie niezależnej działalności. Właściciel firmy geodezyjnej powinien zdać egzamin zawodowy (500 złotych) i wykazać się trzyletnią praktyką.

W tematycznych serwisach ukazują się oferty, skierowane zarówno do szukających pracy, jak i proponujących swoje usługi. Duże ośrodki kształcenia wbrew logice nie zapewniają etatu na wymarzonych warunkach. Stwierdzają to starsi geodeci, jak i młodzi koledzy po fachu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-07-24 08:09:56
Tagi: geodezja, oferty, geodeta, kartografia, branże