Najważniejsze to, żeby grunt posiadał właściwą nośność

Gdy tak spacerujemy sobie po mieście ciężko zauważyć tzw. gołą ziemię. Mówimy o tzw. zakopertowanym terenie, tj. niemal cały obszar jakimś betonem, woda deszczowa nie może zostać wchłonięta w glebę i stąd też często mówimy o podtopieniach w miastach. Choć oczywiście istnieją działki, gdzie na przykład możemy postawić dom, albo zorganizować jakąś większa inwestycję w rodzaju osiedla.


klasyfikacja gruntu
Napisał: NOAA Photo Library
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ale zanim zacznie się jakąkolwiek budowę musimy przeprowadzić badanie zagęszczenia gruntu. Najważniejsze jest, żeby wynik pokazywał właściwą nośność, bo tylko wtedy będziemy mogli bez dodatkowych prac nad samą ziemią zacząć jakąkolwiek budowę. Jeżeli wyjdzie na to, że grunt pomiar zagęszczenia gruntu nie ma właściwego stopnia zagęszczenia będziemy musieli nad nim popracować. Zwiększenie nośności gruntu wiąże się m.in. z dowiezieniem w dane miejsce skał o większej średnicy. Następnie muszą być zmieszane z danym terenem i dzięki temu wskazany obszar zostanie utwardzony i jego nośność się zwiększy.

Stopień zagęszczenia gruntu

Ludziom się wydaje, że wystarczy zakupić działkę i zabrać się za budowę. Jednak nie jest to do końca prawda w niektórych miejscach konieczne jest badanie zagęszczenia gruntu. Takie badanie jest związane z nawiercaniem wybranego obszaru, by pobrać próbki do zapoznania się z sytuacją. Nie są to tanie prace, firmy, zajmujące się robieniem takich badań biorą spore pieniądze za swe usługi - sprawdź ten odnośnik. Jednak bez sensu oszczędzać na takich czynnościach. Bez tego rodzaju badania mogłoby się okazać w trakcie budowy, że grunt nie ma tak dużej nośności i trzeba go wzmocnić. Niestety w trakcie budowy działania byłyby ograniczone i z czasem mogłoby okazać się, że wszystko trzeba rozebrać i postawić na nowo.


kliknij w link
Napisał: Soil Science
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dlatego trzeba brać pod uwagę to, że działka, której jesteśmy właścicielami będzie musiała być sprawdzona, co do swojej nośności. Takie badanie jest przeprowadzane też w miejscach, w których mają być budowane ulice. Bo oczywistością jest, że takie tereny powinny być bardzo wytrzymałe. Oczywiście, istnieje możliwość poprawek po budowie, ale można to porównywać do leczenie objawów a nie do możliwości prawdziwej naprawy. Dlatego jeżeli coś budować, to tylko, gdy mamy pewność, że stawiamy coś na stabilnym gruncie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2021-11-22 04:47:54
Tagi: dom, działka, budowa