Jak możemy usunąć zawilgocenie w domu?

Duża ilość osób boryka się z kwestią wilgoci występującej w mieszkaniu. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z za dużą wilgocią w domu jest wprowadzanie odpowiedniej wentylacji.
wilgoć w mieszkaniu
Napisał: Dawid Cedler
Na podstawie: http://www.flickr.com


W niniejszym tekście podpowiadamy, na co trzeba zwracać uwagę.


Krótkotrwale utrzymująca się większe zawilgocenie powietrza jest całkowicie naturalne oraz jest wywołane tym, że zwyczajnie użytkujemy dany lokal. Jednak w dłuższym czasie wilgotność może również wywoływać rozwijanie się szkodliwych pleśni i grzybów.

Równie ekscytujące artykuły są opublikowane w analogicznym serwisie. Jeżeli masz ochotę je przeczytać - zobacz pod linkiem nadzór autorski, który jest tutaj.

Aby uniknąć takiego rozwoju wypadków, wystarczyłoby czasami tylko zadbać o odpowiednią wentylację w domu. Wilgoć w mieszkaniu paradoksalnie może pojawić się wtedy, gdy dokonamy wymiany przykładowo stolarki okiennej lub zrobimy inne zmiany, np. ocieplenie domu. Jest tak dlatego, że usuwając nieszczelne elementy, powodujemy także, że na wierzch "wychodzą" zakryte dotąd problemy z systemem wentylacyjnym.


Mogłyby doprowadzić dla przykładu do parowania okien, zaduchu czy też nawet w pewnych przypadkach występowania grzybów na ścianach. Zanim jednak będziemy przystępować do usuwania skutków pojawienia się wilgoci, musimy poszukać i następnie usunąć wszystkie przyczyny zawilgocenia. Punktem wyjścia prawidłowego krążenia powietrza w domu są naturalnie kratki wentylacyjne. Muszą one być położone przeważnie w kuchniach, łazienkach, toaletach czy też wszystkich pomieszczeniach bez okien. W miarę możliwości także w pozostałych pomieszczeniach.
Kierując się typowymi zaleceniami odnoszącymi się do budynków mieszkalnych, ilości powietrza wymienionego w trakcie godziny powinna wynieść tyle, ile objętość całego lokalu lub 30 m3 przypadających na każdą mieszkającą w mieszkaniu osobę.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-01-12 15:43:24
Tagi: dom, olej, ściana, elementy, pomieszczenia